RECONEIXEMENT

Reconeixements esportius en la 12a edició de la Nit de l'Esport

El jurat va estar format per representants de la Regidoria d'Esports i de la redacció d'esports del Canal Blau, amb la col·laboració dels clubs esportius de la ciutat

Es van lliurar els Premis Adarró, els Premis Pasífae, els Premis Volerany, el Premi a la millor promesa, el Premi al millor entrenador, el Premi a la millor esportista femenina i al millor masculí, i els Premis MVP

, Vilanova i la Geltrú | 19/06/2017 a les 17:39h
Arxivat a: Esports, Nit de l'Esport, Èxits esportius, Premis de la Nit de l'Esport, Reconeixements esportius, 12a edició
Tots els participants de la Nit de l'Esport 2017 | Ajt. Vilanova i la Geltrú
La Regidoria d'Esports de l'Ajuntament de Vilanova i el Canal Blau van lliurar els Premis de la Nit de l'Esport 2017 divendres passat. Un acte que cada any reconeix els èxits aconseguits durant la temporada d'esportistes, clubs de la ciutat i persones o entitats que han estat referents en la promoció de l'esport local o que han treballat per transmetre els valors de l'esport.

En la 12a edició, el primer Premi Adarró va ser per Manel Cañabate, primer entrenador del PPCD Atletisme Vilanova. També ha estat membre de l'Associació Nacional d'Entrenadors, professor de l'Escola Nacional d'Entrenadors, i preparador personal d'atletes vilanovins com Blanca Albà, Juan Ruiz o Manel Alpuente.

El segon Premi Adarró de la nit va ser, a títol pòstum, per Ramón Centaño, considerat per a molts el millor president del Club de Futbol Vilanova. Durant les 9 temporades que va liderar l'entitat, el club va viure els seus sostres històrics esportius, amb la disputa dels dos "play-offs" d'ascens a 2a B. A més, Centaño també era una referència del món cultural de la ciutat, per la seva faceta professional com a representant artístic. El premi el va recollir el seu fill. El Premi el Far va ser per l'afició del Club Patí Vilanova al pavelló de les Casernes, en el decisiu partit davant el FC Barcelona B, que els va permetre mantenir la categoria.

Els Premis Pasífae van ser per Miquel Salvó, campió de la Copa de la Princesa de bàsquet amb el Baloncesto Oviedo; Meritxell Bachero, subcampiona d'Espanya sènior de Solo Dance de patinatge; Arnau Albiol, campió de Catalunya sènior de Solo Dance de patinatge i subcampió d'Espanya; Edgar Mataró, tercer classificat del Campionat d'Espanya de la classe 9 de tenis taula adaptat; Marc Duran, campió d'Espanya de dobles, campió de Catalunya per equips de tenis taula i bronze al Campionat del Món de Ping Pong; Igor Ruiz De Castañeda, campió de Catalunya de karate en categoria de combat per +84 kg; Aura Miquel, tercera classificada a la Copa d'Espanya classe olímpica 470; Marc Soler, tercer classificat a La Volta Catalunya 2016.

També Óscar Sorio, tercer classificat per equips al Campionat d'Espanya de Clubs de tripletes de petanca; Josep Ramon Molina, subcampió de 1a divisió del Quadre 47/2 de billar i tercer classificat al Campionat de Catalunya de lliure Divisió d'Honor i del Quadre 71/2 de 1a divisió; Sergi Torrents, campió de Catalunya a tres bandes de la sisena Divisió de billar; Joan Font, medalla de plata als Jocs Paralímpics de Rio de Janeiro 2016 en ciclisme adaptat, en carretera, campió del món de ciclisme en pista en persecució i campió d'Espanya en contrarellotge; Paula Raya, bronze al Campionat d'Espanya absolut de gimnàstica i amb la Selecció Espanyola, bronze a la DTB Pokal d'Stuttgart.

Van guanyar el mateix premi Joan Llasat, campió de l'Open Català d'espasa masculina d'esgrima; Irina Vorobyeva, campiona d'Espanya individual i de dobles d'elit de Pole Sport; Anna Palou, campiona d'Espanya de dobles d'elit de Pole Sport; Pol Gutiérrez, campió d'arts marcials xineses al Campionat Internacional, en ninot de fusta; Patrícia Rubio, campiona de Catalunya i d'Espanya individual de taekwondo i bronze en parelles en modalitat pumses, subcampiona d'Espanya en parelles de free style i campiona de Catalunya en trio sincronitzat; Albert Álvarez, subcampió d'Espanya en parelles de taekwondo en free style i bronze al Campionat d'Espanya individual i en parelles en modalitat pumses; Alba García, campiona de Catalunya de taekwondo en trio sincronitzat; Cristina Poyatos, campiona de Catalunya de taekwondo en trio sincronitzat.

A més, Jordi Villena, campió de Catalunya i subcampió d'Espanya de hapkido en parelles; Toni Avellaneda, campió de Catalunya i subcampió d'Espanya de hapkido en parelles; Mar Manceñido, tercera classificada al Campionat de Catalunya i d'Espanya de hapkido en parelles; Quim Navàs, tercer classificat al Campionat de Catalunya i d'Espanya de hapkido en parelles; Neus Múrcia, bronze al Campionat d'Espanya de trial categoria femenina absoluta; Choi's Vilanova, campió d'Espanya de taekwondo en Quintet, campió de Catalunya i subcampió d'Espanya de hapkido; Oriol Gargallo, campió de Catalunya d'arts marcials xineses en arma curta; el CTT Vilanova amb l'ascens a 2a Estatal; el CTT Vilanova B amb l'ascens a 1a Provincial; el Haglöfs Raid Team, campió de Catalunya de Raids d'aventura.

Per últim, el Club Alfa Tegar, campió de Catalunya en bàsquet i futbol adaptat; els Joves Vicuven, pels èxits assolits aquesta temporada 2016-17; Sergi Sabaté amb dues medalles de plata al Campionat d'Espanya d'eslàlom en cadira de rodes; Elena Cardona amb dues medalles de plata al Campionat d'Espanya d'eslàlom en cadira de rodes; Laia Cuscó amb medalla de plata i de bronze al Campionat d'Espanya d'eslàlom en cadira de rodes; Darío Ruiz amb medalla de plata i de bronze al Campionat d'Espanya d'eslàlom en cadira de rodes; i Christian Martínez amb dues medalles d'or al Campionat d'Espanya i millor esportista d'eslàlom en cadira de rodes 2016-17.

Pel que fa als Premis Volerany, van guanyar el CB Samà, pel 25è aniversari de la seva fundació; l'Eurockey Cup, per la celebració de la 5a edició de la competició; la Cursa dels Colls, per la celebració de la 5a edició de la competició; el CBE Dancegold, campió de la Final B per equips al World Dancesport 2017; el Bar-Restaurant Izan Associació Tres Tombs, campió de Lliga i de Copa de futbol sala de Vilanova; el SEL Vilanova, campió de Catalunya de Veterans de rugbi; l'Emi Vaquero, campiona del Món de Veterans (categoria +67 anys) de Marató per equips, Mitja Marató individual i per equips, subcampiona del Món de Cros i Marató individual i campiona d'Europa de 10 km, Mitja Marató i de Curses de Muntanya individual i per equips; l'Ivan Artigas, campió de la Copa Catalana d'Ultras de Veterans; en Jaume Soler, campió de Catalunya duatló de muntanya M50.

També en Josep Miquel Budesca, campió de Catalunya d'esgrima Veterans 2; la Sala d'Armes Garraf, organització del Campionat de Catalunya absolut d'esgrima i d'una prova del Circuit Europeu sub23; en Jordi Mier, per la seva trajectòria els últims anys al capdavant del primer equip femení del CP Vilanova; l'Òscar Andreu, per la seva trajectòria els últims anys al capdavant del sènior femení del CB Samà; els Autocars MonBus, per la seva aposta continua per potenciar l'esport de la ciutat, a través de col·laboracions i patrocinis diversos en multitud d'esdeveniments i clubs; i l'Associació Lliga de Futbol Sala Ciutat de Vilanova, per la seva trajectòria els darrers més de 30 anys organitzant i consolidant la competició.

El Premi a millor promesa el va guanyar Jaume Zanca, de bàsquet, i van ser finalistes l'Helena De Sivatte i en Martí Zapater, els dos d'hoquei. El Premi del millor entrenador se'l va emportar Dani Gimeno, de futbol, i van quedar finalistes Xavier Canales, de bàsquet, i Oriol Monzó, de tenis taula. El Premi a la millor esportista femenina va ser per Paula Raya, de gimnàstica, i les finalistes van ser Maria Barneda i Gala Mestres, de bàsquet. Miquel Salvó, de bàsquet, i Marc Soler, de ciclisme, es van emportar el Premi al millor esportista masculí, i van quedar finalistes en Joan Font, de ciclisme, i en Marc Duran, de tenis taula.

Els Premis d'MVP van ser per Víctor Morillas del CF Vilanova en futbol, per Laura Mateos del CB Samà en bàsquet de Primera Catalana, i pel Jordi Esteve i la Cate Ortega del CP Vilanova, en hoquei.

El jurat de la Nit de l'Esport va estar format per representants de la Regidoria d'Esports de l'Ajuntament de Vilanova i de la redacció d'esports de Canal Blau, amb la col·laboració de les entitats i clubs esportius de la ciutat.

Xavi Fernàndez i Jordi Martí JR van presentar la cerimònia de lliurament de premis, retransmesa en directe per Canal Blau, des de l'Auditori de Neàpolis. Van presidir l'acte l'Alcaldessa de Vilanova i la Geltrú, Neus Lloveras, la Regidora d'Esports Blanca Albà, i els regidors Carlos Remacha i Francis Álvarez.

També us pot interessar

L'helicòpter, en primer terme, i la piscina, al fons
01/01/1970
El succés s'ha registrat aquest migdia | Els sanitaris no han pogut reanimar al noi
01/01/1970
La circulació de combois entre Sant Vicenç de Calders i Vilanova i la Geltrú s'ha tallat per poder fer l'aixecament judicial del cadàver
Moment de la detenció dels conductors
01/01/1970
Els denunciats conduïen vehicles de gamma alta | Estaven disputant el Rally StreetGasm 2017, que es va iniciar fa uns dies a Holanda

FES EL TEU COMENTARI

D'aquesta manera, verifiquem que el teu comentari
no l'envia un robot publicitari.
Gisela Carrión, en plena ascensió al Taga
01/01/1970
El títol la converteix en vencedora de la Copa Generali Pirineu Vertical
Procés participatiu a les escoles | Ajt. Vilanova i la Geltrú
01/01/1970
Es va elaborar un document d'Aproximació diagnòstica del civisme al municipi | El 4 de juliol es presenta l'esborrany del Pla a les entitats i persones que van formar part del procés participatiu
Tots els serveis estaran en dependències municipals, a la plaça de la Vila | Fèlix Pascual
01/01/1970
Es traslladaran durant la setmana del 3 al 7 de juliol | L'atenció al públic es pot veure afectada durant els canvis